معمولی پرسپولیس آزادی حسین هدایتی

معمولی: پرسپولیس آزادی حسین هدایتی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تسری گرمای تابستان به بازار مسکن

شناخت علمی و تجربی از عملکرد بازار مسکن نقش موثری در کم کردن فشار هزینه‌ زندگی خانوارها و رونق اقتصادی دارد؛ بازار مهمی که در میانه تابستان، روزهای پررونق تری ر

تسری گرمای تابستان به بازار مسکن

تسری گرمای تابستان به بازار مسکن

عبارات مهم : بازار

شناخت علمی و تجربی از عملکرد بازار مسکن نقش موثری در کم کردن فشار هزینه زندگی خانوارها و رونق اقتصادی دارد؛ بازار مهمی که در میانه تابستان، روزهای پررونق تری را سپری می کند.

به گزارش ایرنا، روزنامه های اقتصادی کشور در هفته گذشته راجع به عنوان های مختلفی چون اوضاع بازار مسکن، نفت و بورس و همچنین نقش تاثیرگذار این بخش ها در اقتصاد کشور یادداشت و گزارش هایی را منتشر کردند؛ عنوان های مهم اقتصادی که در این نوشتار به آن اشاره می شود.

تسری گرمای تابستان به بازار مسکن

** تابستانی شدن بازار مسکن

رونق اقتصادی بدون در نظر داشتن نقش بخش مسکن متصور نیست آیا که این حوزه فعال در دوره تولید و بهره برداری نزدیک به 20 درصد از تولید ناخالص داخلی و بیش از 40 درصد سرمایه ناخالص را به خود تخصیص داده شده است می دهد. بنابراین می توان با اقدام های اثر بخش در این حوزه از پتانسیل های موجود در جهت پیشرفت های اقتصادی بهره جست.

روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی با عنوان «مسیریاب فصلی منزل اولی ها»، نوشت: شرایط اولیه رونق معاملات ملک با ورود منزل اولی ها به بازار تابستانی مسکن فراهم آمد، ولی تکرار «خطای جست وجو» می تواند باعث انحراف از مسیر رو به جلو در این بازار شود. متقاضیان خرید مسکن معمولا سه مولفه «قیمت»، «متراژ» و «محله» را در اولویت جست وجو قرار می دهند که از بین آنها، نحوه «انتخاب محله» نقشی تعیین کننده در طول وقت جست وجو، کیفیت خرید و تحرک کل بازار دارد.

شناخت علمی و تجربی از عملکرد بازار مسکن نقش موثری در کم کردن فشار هزینه‌ زندگی خانوارها و رونق اقتصادی دارد؛ بازار مهمی که در میانه تابستان، روزهای پررونق تری ر

به نوشته این روزنامه، نسخه مسیریاب منزل اولی ها نشان می دهد جهت اطمینان از موجودی «کوچک متراژ»ها در محله موردنظر باید «پیش انتخاب» جایگزین «انتخاب قطعی» محل شود تا جست وجوی فرسایشی اتفاق نیفتد.

روزنامه «صبح اقتصاد» در گزارشی با درج عنوان «راه اندازی سامانه مالیات مسکن تابستان امسال»، آورد: سامانه «املاک و اسکان» که عمده فعالیت آن اجرای قانون مالیاتهای مستقیم در بخش مسکن خواهد بود، بنا به گفته مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن، تابستان امسال راه اندازی می شود. بحث ایجاد سامانه ای جهت اخذ مالیات از منزل های خالی با نشانه ورود آنها به بازار مصرف، از سال 1394 همزمان با طرح قانون مالیاتهای مستقیم در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

در ادامه این گزارش می خوانیم: این وزارتخانه نیز کارهای اجرایی آن را به یک شرکت انفورماتیک واگذار کرده که قرار است تابستان امسال راه اندازی شود و تا آخر سال 1396 تکمیل می شود. مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن در مورد آخرین اوضاع سامانه املاک و اسکان کشور گفت: وظیفه ایجاد سامانه املاک و اسکان براساس ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، برعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است است.

تسری گرمای تابستان به بازار مسکن

روزنامه «جهان صنعت» در گزارشی با گزینش عنوان «میراث نهادهای مالی قدرتمند»، آورد: اشباع بازار مسکن از «خانه های لوکس» به دنبال گرایش سوداگرانه بازار در سال های اخیر باعث پیدایش پدیده «عرضه نامتوازن» شده. این معضل از طرفی تولید واحدهای میانگین جهت تقاضای مصرفی «میان درآمدها» را کم کردن داده و از طرف دیگر باعث انباشت بیش از دو میلیون منزل بدون سرنشین در کشور شده است است.

بر اساس آخرین آمار نفوس و مسکن، در حال حاضر دو میلیون و 500 هزار منزل خالی در کشور وجود دارد که بیش از400 هزار واحد مسکونی آن در پایتخت کشور عزیزمان ایران واقع شده. این واحدها که بیشترشان لوکس بوده و عموما با اهداف سوداگرانه تولید شده است اند، توازن بازار پایتخت را بر هم زده اند. عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده ارزش سرمایه های حبس شده است در بخش مسکن بالغ بر 250 میلیارد دلار است که معادل 2.5 برابر ارزش فعلی بورس کشور است.

شناخت علمی و تجربی از عملکرد بازار مسکن نقش موثری در کم کردن فشار هزینه‌ زندگی خانوارها و رونق اقتصادی دارد؛ بازار مهمی که در میانه تابستان، روزهای پررونق تری ر

** نفت، موتور محرکه توسعه اقتصادی

نفت به عنوان یکی از مهمترین بخش های تامین مالی دولت و موتور محرکه اقتصاد، نقش مهمی در توسعه یافتگی کشورهای نفت خیز از جمله کشور عزیزمان ایران ایفا می کند؛ اهرمی که با برنامه ریزی های منسجم و بهره گیری بهینه از آن می توان گام هایی رو به جلو در مسیر پیشرفت و توسعه برداشت.

تسری گرمای تابستان به بازار مسکن

«یک گام تا ثبات» عنوان یکی از گزارش های روزنامه دنیا صنعت در این زمینه است که در آن می خوانیم: بازار نفت روزهای پرچالشی را تجربه می کند و با وجود اینکه در عمل شاهد زیاد کردن تولید هستیم، آینده نگری ها از زیاد کردن تقاضا در آینده نزدیک حکایت دارد. آژانس بین المللی انرژی در بررسی هر سال میزان تقاضا جهت نفت آینده نگری کرده بود در فصل نخست سال 2017 با زیاد کردن یک میلیون بشکه ای و در فصل دوم بازار با زیاد کردن 1.5 میلیون بشکه ای تقاضا روبه رو شویم.

تارنمای شبکه تلویزیونی سی ان بی سی آمریکا نوشت قیمت نفت خام در ایالات متحده هفته گذشته زیاد کردن پیدا کرد و به 46.54 دلار رسید. امیدواری به زیاد کردن تقاضا در آینده باعث شد قیمت نفت برنت و وست تگزاس در بازار آمریکا بین یک تا 1.1 درصد نسبت به هفته پیش زیاد کردن یابد. در پی آینده نگری رشد عرضه نفت شیل آمریکا از سوی EIA، بهای نفت خام در معاملات بین المللی نخستین روز کاری هفته جاری بعد از روند صعودی خود درشش روز قبل از آن افت کرد.

روزنامه «جهان اقتصاد» در تحلیلی با گزینش عنوان «هیاهو جهت توتال، چشم ‎پوشی از تخلفات دولت قبل»، نوشت: با وجود استمرار دلواپسی بعضی رسانه ها جهت امضای نخستین قرارداد تازه نفتی با کنسرسیومی به رهبری شرکت توتال فرانسه، عدم پوشش افشای شرح تخلفات نفتی دولت گذشته به وسیله آنان جای بسی تعجب دارد. تخریب کور با نشانه شبهه افکنی در افکار عمومی را می توان روش کلیدی دلواپسان از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم دانست. در این راهبرد، تخریب دستاوردهای دولت و تشویش افکنی در اذهان مردم تنها نشانه به شمار می رود و نوشتن گزارش های چند صد کلمه ای و تیتر زنی هایی بر اساس گمانه زنی های بدون ارایه اسناد کافی کاملا موجه به نظر می رسد.

بر پایه این تحلیل، این روزها که دادگاه پیگیری به تخلفات نفتی دولت دهم با برگزاری جلسات محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی در جریان هست، شاهد آشکار شدن شرح تخلفات دولت گذشته هستیم. در جلسه چهارم دادگاه که روز گذشته برگزار شد، مهدی شمس متهم ردیف دوم در جایگاه حضور یافت و به دفاع از خود پرداخت وی گفت: نشانه من شکستن ساختار تحریم ها بود. اعمال انجام شده است به دست یک نفر نبود و زنجیره ای از افراد در این کار همکاری کردند.

«مثلث بازی ساز در بازار نفت» عنوان یکی از تیترهای روزنامه دنیای اقتصاد بود که در آن آمده است: بازار جهانی نفت بعد از رشد 5درصدی که در هفته کاری گذشته به ثبت رساند، روز قبل را نیز به لطف استمرار زیاد کردن تقاضا از سمت چین صعودی سپری کرد. به این ترتیب با وجود انتشار گزارش های منفی از سوی موسسات متفاوت که چشم انداز روشنی را جهت قیمت نفت ترسیم نمی کردند، اژدهای سرخ با اشتهای سیری ناپذیرش به طلای سیاه، طرحی تازه جهت بازار در انداخت.

** بورس؛ بازار رو به افزایش با شیبی ملایم

رشد و توسعه اقتصادی، نیازمند برخورداری از بازار های مالی گسترده و کارا هست. بازار های مالی از نظر اقتصادی به دو بخش بازار پول و بازار سرمایه تقسیم می شوند. از آنجا که رشد و توسعه اقتصادی نیازمند ایجاد سرمایه گذاری های کلان است و این سرمایه گذاری ها هیچ گاه نمی توانند براساس بازار منابع کوتاه مدت (بازارپول) تامین مالی شوند، ایجاد یک بازار سرمایه نیرومند و کارآمد زیرساخت اساسی تامین مالی بلندمدت طرح های اساسی هر کشور را تشکیل می دهد.

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با درج عنوان «تعهد سازی با تقویم بورسی»، نوشت: با نزدیک شدن به روزهای نهایی تیر ماه حجم وسیعی از آگهی دعوت به مجامع شرکت های سهامی روی سامانه کدال قرار گرفت. ترافیک شدید برگزاری مجامع ناشران بورسی در آخرین مهلت قانونی، بیانگر بی نظمی و احساس تعهد اندک شرکت ها به ارائه به موقع اطلاعات است.

این امر علاوه بر تبعات منفی جهت بازار سهام، بر خلاف حقوق سهامداری به شمار می رود. عنوان دیگری که بازار سهام در روزهای اخیر به وضوح مشاهده می شود، مواجهه با نمادهایی است که بدون ارائه صورت های مالی حسابرسی شده است ، به منظور برگزاری مجامع متوقف می شوند. بررسی ها نشان می دهد می توان با ایجاد یک وقت بندی مشخص و ارائه یک تقویم بورسی به نظم ارائه اطلاعات و ایجاد تعهد زیاد ناشران کمک کرد.

روزنامه دنیا اقتصاد در گزارشی با گزینش عنوان «بازار رو به افزایش ولی نرم» آورد: بازار سرمایه این روز ها با رفت و برگشت های زیادی مواجه است لیکن در فصل مجامع قرار داریم. این عنوان موجب شده است تا اندکی از حجم معاملات کاسته شود. البته این عنوان نیز موجب شده است است تا صف های خرید طولانی از بین برود. وقت انتشار گزارش های فصلی و همچنین اوج گیری فصل مجامع تالار شیشه ای با رفت و برگشت های زیادی مواجه خواهد شد. به طوری که توقف بعضی نمادها مانع از استفاده ظرفیت آنها جهت رونق بازار سهام شده است است.

بازگشایی نمادهای پالایشی محرک افزیش نقدینگی و رشد باثبات بازار عنوان می شود؛ معامله گران در حالی روز شنبه هفته جاری شاهد توقف دسته جمعی نمادهای پالایشی فعال در بازار سرمایه بودند که مشخص شد این توقف ها به علت اعلامیه شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی مبنی بر اعلام قیمت تازه بوده هست. این خبر تعدیل مثبت سود این شرکت ها را در پی خواهد داشت.

«مهم ترین دغدغه پسابرجامی بازارسرمایه» عنوان یکی از گزارش های روزنامه «صمت» بود. به باور نگارنده، بعد از اجرایی شدن برجام در دی سال 94 بازار سرمایه رشد چشمگیری داشت، ولی این رشد دوام چندانی نداشت و بعد از مدت کوتاهی به اوضاع پیشین خود بازگشت. کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، رشد بازار بلافاصله بعد از اعلام اجرایی شدن برجام، بیش از آنکه ریشه در رشد بخش واقعی اقتصاد کشور داشته باشد، ناشی از انتظارهای مثبت بوده است.

درحال حاضر نیز کارشناسان نسبت به تاثیر مثبت یا منفی اجرای برجام بر بازار سرمایه نظرهای متفاوتی دارند. بعضی معتقدند نباید باوجود کشورهای علاقه مند به سرمایه گذاری در کشور در دام قراردادهای پرریسک و نه چندان سودمند بیفتیم.

واژه های کلیدی: بازار | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | روزنامه | روزنامه | روز گذشته | رونق اقتصادی | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs